Tarihçemiz ve Başarılarımız

Başlanğıç Yıllarımız

Ankara Üniversitesi Spor Kulübü Buz Sporları Branş Koordinatörlüğünce kurulduğu tarihten itibaren bu

  Ankara Üniversitesi Buz Sporları Topluluğunun 03 Nisan 2007 tarihinde kurulmasıyla,  2008-2009 sezonunda  buz hokeyi, senkronize buz pateni ve artistik buz pateni branşlarında sporcularımız ilk kez  resmi yarış ve müsabakalara katılmıştır.  

ANKÜ Buz Sporlarının Tüm Branşlarında

image26

Ankara Üniversitesi Spor Kulübü Buz Sporları Branş Koordinatörlüğünce kurulduğu tarihten itibaren buz sporlarıyla ilgili pekçok ilke imza atmıştır.


Gerek ülkemizdeki ulusal yarışma, turnuva, müsabaka, ligler, gerekçe yurt dışında ülkemizi temsil bakımından ilkler ANKÜ Buz Sporlarında yetişmiştir.

2008-2009 Buzda İlkler Başlıyor....

 

2008-2009 sezonunda in-line hokey (tekerlekli paten)  ve 2009-2010 sezonunda curling gibi iki önemli branşı da faaliyetlerine ekleyerek, beş farklı buz sporları branşında faaliyet alanını genişletmiştir.

image27


İlk yıllarımız için Buz Hokeyi, Buz Pateni, Senkronize Buz Pateni, İnline Hokey, Curling branşlarındaki girişim ve başarıları aşağıda başlıklar halinde dile getirilmiştir.....

BUZ HOKEYİ

Buz Hokeyinin Panteri

image28

  

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu’na bağlı olarak düzenlenen,  erkekler 1.lig, bayanlar, gençler, minikler, yıldızlar buz hokeyi liglerinde ‘Ankara Panthers’ adı ve amblemiyle  buz hokeyi takımlarımızla sahalarda mücadele ediyoruz.

Buz Hokeyi Birinci Ligi

image29

  

Ankara Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Türkiye 1.lig Erkek takımımız 2008-2009 sezonunda lig boyunca başarıyla mücadele etmiş, 21 Haziran 2009 Pazar günü Türkiye 1.Lig Erkekler Buz Hokeyi Ligi Finalinde İzmit Şirintepe ile karşılaşmıştır. 4-3 biten maçın sonunda Ankara Üniversitesi, Türkiye 1.Lig Erkekler Buz Hokeyi Ligi 2.si olmuştur. Lig sonunda ilk iki takım 2009-2010 sezonunda süper lige yükselmeye hak kazanmıştır. 

Buz Hokeyi Bayanlar Ligi

image30

  

Türkiye Buz hokeyi Bayanlar Ligi’nde yer alan takımımız 16 maçlık uzun bir dönemde sürekli yükselen bir performansla mücadele ederek ligi 4. sırada bitirmiştir. Sporcularımız 4.lük kupası ve madalyalarını 14 Şubat 2009 tarihinde düzenlenen kupa töreninde almışlardır.

Buz Hokeyi Genç Erkekler Ligi

image31

  

Buz Hokeyi Gençler Liginde 15-18 yaş arası sporcular yarışır. Süper ligden sonra en hızlı ve çekişmeli maçların bulunduğu ligdir. Genç Erkekler Hokey Liginde oynayan pekçok sporcumuz milli takımlarımızda görev yapmıştır.

Buz Hokeyi Yıldızlar Ligi

image32

  

Yıldızlar Liginde 11-15 yaş arası sporcular yarışır. Geleceğin buz hokeyi yıldızlarının yetiştiği ligdir. Bu ligde yetişen sporcular, gençler liginde oynamaya devam ederek hokey kariyerlerini devam ettirirler.


  


Minikler Ligi

image33


Ankara Üniversitesi S.K. Minik takımımız 19 Haziran 2009 Türkiye Şampiyonası Finalinde Boğaziçi Paten ile karşılaştı ve Minikler Buz Hokeyi Ligi Türkiye 2.si oldu. Takımımız oyuncusu Ege Ulaş turnuvanın ‘En iyi forvet’ ödülünü almaya hak kazandı.

BUZ PATENİ

Buz Pateni Yarışlarındayız

image34

  

Bireysel bir spor olan figür pateni küçük yaşta başlanması gereken ve uzun süreli disiplinli çalışma gerektirir. Bu kapsamda daha fazla sporcuyu temelden yetiştirmeye devam ediyoruz. 

image35

Temel Kayma Eğitimini figür pateni ile başlatıyoruz.

Figür pateni ile ilgilenen sporcularımızı ayrı bir eğitime alıyoruz. Türkiye Buz Pateni Federasyonu ulusal yarışmalarına kulüp olarak katılıyoruz.

image36

image37

image38

image39

SENKRONİZE BUZ PATENİ

Senkronize Paten Milli Takımı

  

2007 yılında Ankara Üniversitesi Spor Kulubü’nün buz sporları branşını açmasıyla senkronize buz pateni branşı , kulüp faaliyetleri arasında yerini almış, A.Ü Rektörlüğü’nün ciddi malzeme ve finansal destekleriyle 2,5 senedir çalışmalarını GSİM Buz Pateni Sarayı’nın tek resmi senkronize buz pateni çalışma saatleri olan Cumartesi ve Pazar günleri 23.25-01.30 saatleri arasında sürdüren üniversite takımı, bilindiği üzere ülkemizde 2011 yılında Erzurum’da düzenlenecek olan Universiade 2011 yarışmalarında, Artistik Buz Pateni branşının bir kolu olan senkronize buz pateni kategorisinde de Türkiye’yi temsil etmek üzere çalışmalarını sürdürmektedir. Senkronize buz pateni branşının büyükler (senior) kategorisinde yapılacak yarışmada Türkiye’yi temsil etmeye yönelik iki yıldır Türkiye’de büyükler (senior) senkronize kategorisinde faaliyet gösteren tek takım olan Ankara Üniversitesi Büyükler (Senior) Senkronize Buz Pateni Takımı, TBPF Yönetim Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda söz konusu yarışmalara hazırlık kapsamında pilot takım olarak seçilmiştir. 

Büyükler (Senior) Senkronize Buz Pateni Takımı

  

Büyükler Senkronize Buz Pateni Takımı 16 kişilik Ankara Üniversitesi öğrencilerinden oluşmaktadır. 14 yaşını aşmış olan sporcular büyükler kategorisinde yarışabilir. Bu dalda 19 patencimiz bulunmaktadır. Senkronize Buz Pateni Takımımız Hollanda’da katılmış oldukları 2009 Hertogstad Senkronize Buz Pateni Yarışması’nda sekizinci, İsviçrede katıldıkları Biasca Trophy 2010 yarışmasında beşincilik elde etmiştir.

Gençler (Junior) Takımımız

image40

Milli Takımlara hazırlıkta genç takımlarımız alt yapı minik ve yıldız takımlarımızdan oluşturulmaktadır.

İlk Çalışmalarımız

image41

Gençler takımımız Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanlığının düzenlemiş olduğu...

Milli Takımlara hazırlıkta

Minikler Takımımız

image42

Buz sporlarının temel özelliği çok küçük yaşlarda başlanarak, zorlu bir eğitimden geçerek başarıya ulaşmayı hedeflemesidir. 

Hem bireysel başarı hem de takım başarısı

image43

image44