Tarihçemiz ve Başarılarımız

Başlangıç Yıllarımız

image86

 Ankara Üniversitesi Buz Sporları Topluluğunun 03 Nisan 2007 tarihinde kurulmasıyla,  2008-2009 sezonunda  buz hokeyi, senkronize buz pateni ve artistik buz pateni branşlarında sporcularımız ilk kez  resmi yarış ve müsabakalara katılmıştır.   

ANKÜ Buz Sporları Tüm Branşlarında

image87

 

Ankara Üniversitesi Spor Kulübü Buz Sporları Branş Koordinatörlüğünce kurulduğu tarihten itibaren buz sporlarıyla ilgili pekçok ilke imza atmıştır.

Gerek ülkemizdeki ulusal yarışma, turnuva, müsabaka, ligler, gerekçe yurt dışında ülkemizi temsil bakımından ilkler ANKÜ Buz Sporlarında yetişmiştir. Takımımız 2011 UNIVERSIADE'de Türk Milli Takımı olarak yarışmıştır.

2008-2009 Buzda İlkler Başlıyor....

image88

 2008-2009 sezonunda in-line hokey (tekerlekli paten)  ve 2009-2010 sezonunda curling gibi iki önemli branşı da faaliyetlerine ekleyerek, beş farklı buz sporları branşında faaliyet alanını genişletmiştir.  Senkronize Novice ve Senior takımlarımız Hollandada düzenlenen Hertogenbosch yarışamasına katılmışlardır.

image89

Ankara Üniversitesi Spor Kulübü Buz Hokeyi takımımız Meksika Milli Takımı ortak kamp yapmıştır. 

BUZ HOKEYİ

Buz Hokeyinin Panteri

image90

 Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu’na bağlı olarak düzenlenen,  erkekler 1.lig, bayanlar, gençler, minikler, yıldızlar buz hokeyi liglerinde ‘Ankara Panthers’ adı ve amblemiyle  buz hokeyi takımlarımızla sahalarda mücadele ediyoruz. 

Buz Hokeyi Birinci Ligi

image91

 Ankara Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Türkiye 1.lig Erkek takımımız 2008-2009 sezonunda lig boyunca başarıyla mücadele etmiş, 21 Haziran 2009 Pazar günü Türkiye 1.Lig Erkekler Buz Hokeyi Ligi Finalinde İzmit Şirintepe ile karşılaşmıştır. 4-3 biten maçın sonunda Ankara Üniversitesi, Türkiye 1.Lig Erkekler Buz Hokeyi Ligi 2.si olmuştur. Lig sonunda ilk iki takım 2009-2010 sezonunda süper lige yükselmeye hak kazanmıştır.  

Buz Hokeyi Kadınlar Ligi

image92

 Türkiye Buz hokeyi Bayanlar Ligi’nde yer alan takımımız 16 maçlık uzun bir dönemde sürekli yükselen bir performansla mücadele ederek ligi 4. sırada bitirmiştir. Sporcularımız 4.lük kupası ve madalyalarını 14 Şubat 2009 tarihinde düzenlenen kupa töreninde almışlardır. 

Buz Hokeyi Genç Erkekler Lig

image93

 Buz Hokeyi Gençler Liginde 15-18 yaş arası sporcular yarışır. Süper ligden sonra en hızlı ve çekişmeli maçların bulunduğu ligdir. Genç Erkekler Hokey Liginde oynayan pekçok sporcumuz milli takımlarımızda görev yapmıştır. 

Buz Hokeyi Yıldızlar Ligi

image94

 

Yıldızlar Liginde 11-15 yaş arası sporcular yarışır. Geleceğin buz hokeyi yıldızlarının yetiştiği ligdir. Bu ligde yetişen sporcular, gençler liginde oynamaya devam ederek hokey kariyerlerini devam ettirirler.

Minikler Ligi

image95

 Ankara Üniversitesi S.K. Minik takımımız 19 Haziran 2009 Türkiye Şampiyonası Finalinde Boğaziçi Paten ile karşılaştı ve Minikler Buz Hokeyi Ligi Türkiye 2.si oldu. Takımımız oyuncusu Ege Ulaş turnuvanın ‘En iyi forvet’ ödülünü almaya hak kazandı. 

BUZ PATENİ

image96

Buz Pateni Yarışlarındayız

image97

 Bireysel bir spor olan figür pateni küçük yaşta başlanması gereken ve uzun süreli disiplinli çalışma gerektirir. Bu kapsamda daha fazla sporcuyu temelden yetiştirmeye devam ediyoruz.  

Temel Kayma Eğitimleri

image98

 

Temel Kayma Eğitimini figür pateni ile başlatıyoruz.

Figür pateni ile ilgilenen sporcularımızı ayrı bir eğitime alıyoruz. Türkiye Buz Pateni Federasyonu ulusal yarışmalarına kulüp olarak katılıyoruz.

SENKRONİZE BUZ PATENİ

Senkronize Paten Milli Takım

image99


Senkronize buz pateni branşının büyükler (senior) kategorisinde yapılan yarışmada Türkiye’yi temsil etmeye yönelik  o yıllarda  Türkiye’de büyükler (senior) senkronize kategorisinde faaliyet gösteren tek takım olan Ankara Üniversitesi Büyükler (Senior) Senkronize Buz Pateni Takımı, TBPF Yönetim Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda söz konusu yarışmalara hazırlık kapsamında pilot takım olarak seçilmiştir.  

Büyükler (Senior) Senkronize Buz Pateni Takımı

image100

 Büyükler Senkronize Buz Pateni Takımı 16 kişilik Ankara Üniversitesi öğrencilerinden oluşmaktadır. 14 yaşını aşmış olan sporcular büyükler kategorisinde yarışabilir. Bu dalda 19 patencimiz bulunmaktadır. Senkronize Buz Pateni Takımımız Hollanda’da katılmış oldukları 2009 Hertogstad Senkronize Buz Pateni Yarışması’nda sekizinci, İsviçrede katıldıkları Biasca Trophy 2010 yarışmasında beşincilik elde etmiştir. 

image101

image102

image103

2011 Üniversiad-ERZURUM

2007 yılında Ankara Üniversitesi Spor Kulubü’nün buz sporları branşını açmasıyla senkronize buz pateni branşı , kulüp faaliyetleri arasında yerini almış, çalışmalarını GSİM Buz Pateni Sarayı’nın tek resmi senkronize buz pateni çalışma saatleri sürdüren üniversite takımı, Ülkemizde 2011 yılında Erzurum’da düzenlenen Universiade 2011 yarışmalarında, Artistik Buz Pateni branşının bir kolu olan senkronize buz pateni kategorisinde de Türkiye’yi temsil etmiştir.  

image104

Uluslararası Yarışmalar

Takımlarımızla  resmi organizasyonların dışında pekçok uluslararası organizasyona katılım sağladık. Ülkemizi temsil etmenin gururunu yaşadık.