Buz Sporları Sıkça Sorulan Sorular

image3

1.Buz sporlarıyla ilgili bilgi verir misiniz?

Buz sporları  bütün dünyanın en yaygın kış sporlarındandır. Özellikle kuzey ülkelerinin ata sporu diyebiliriz. Ancak 1900 yılların başında kapalı buz sahalarının yapılmasıyla birlikte hem dış hava  sorunlarının sahaya etkisi azalmış hem de buz sahaları bütün dünya çapında yaygınlaşmıştır.  

2.Ülkemizdeki buz sporları hakkında bilgi verir misiniz?

Ülkemizde 1989 yılında Ankara Bahçelievler Buz Pateni Sarayı (BELPA) nın açılmasıyla  birlikte spor dalının başlangıcı yapılmıştır.  Buz Sporları diğer spor dallarında olduğu gibi Spor Genel Müdürlüğü'nün talimatları ile ilgili buz spor dalının uluslararası kuralları doğrultusunda Türkiye Buz Pateni Federasyonu, Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu, Türkiye Curling Federasyonu tarafından ulusal ve uluslararası faaliyetler yürütülmektedir. 

3.ANKÜ buz sporları branşı hakkında bilgi verir misiniz?

Ankara Üniversitesi Spor Kulübü Buz Sporları Branşı 2007 yılında kurulmuştur ve hemen bir sonraki sezon ulusal lig, yarışma ve müsabakalara katılmıştır. ANKÜ yoğunlukla Buz pateni, senkronize  buz pateni ve buz hokeyi branşlarında faaliyetlerini yürütmektedir.  Her iki branşta da ulusal ve uluslararası faaliyet her yıl düzenli olarak katılıyoruz. Yarışma ortamının sporcuya çok önemli kazanımlarının olduğu düşüncesindeyiz.

4.Buz sporlarının diğer sporlardan farkı nedir?

Pekçok spordan farklı olarak çok erken yaşta başlanır. Buz üzerinde dengenin sağlanması, çocuğun fiziği üzerindeki kontrolünün arttırılmasına büyük katkı sağlar. Buz pateni ve senkronize patende bu fiziksel kontrole estetik öğelerde eklenerek sporcu yetiştirilir.  Dünya üzerindeki yaygın spor dallarının pek azında spor ile sanat birlikte yürür. Her spor çocuğa pekçok şey kazandırır kuşkusuz, ancak spor yaparken estetik bakış kazanımı  her sporda mümkün değildir. Buz sahasında sahneye konan performans müzik, müziğe özgü kareografi, gösteri giysileri ve diğer ögeler ince ince çalışmayı gerektirir. 


Buz hokeyi ise çocuğa çeviklik, kondüsyon ve koordinasyon kazandırırken  beynin hızlı,  doğru ve çabuk  karar alma  becerisini geliştirir..  Buz hokeyi sporcu malzemeleri ile birlikte oynandığından dolayı son derece güvenli bir spor dalıdır. Ayrıca buz hokeyi dünyanın en yaygın takım spor dalları arasında yer almaktadır. 

5.İlk buz çalışmalarına gelirken nelere dikkat edelim?

Özellikle ilk çalışmaya henüz sporcu alışık olmadığı için bir hırka ile gelinmesinde fayda vardır. Paten ücretsiz olarak temin edilmektedir.  Birkaç çalışmadan sonra sporcuların ortama çok hızlı adapte oldukları ve soğuğa çok daha dirençli hale geldikleri gözlemlenmiştir. 

6. İlk kayma ve deneme imkanı var mıdır?

Özellikle  cumartesi-pazar günleri başvuran her çocuğumuza antrenörlerimiz eşliğinde ilk kayma eğitim ücretsiz verilmektedir.  Çocuğun ilgisi, isteği ile antrenörün uygun görmesi halinde temel eğitimden sonra   spor branşı ile ilgili daha detaylı çalışmalara katılmak üzere takımlarımıza yönlendirilmektedirler.


Ayrıca grup veya okul halinde buz pateni kayma  deneyimi kazanmak isteyenler bizimle irtibata geçebilirler.  Toplu buz kayma taleplerinde karşılıklı koordinasyon halinde buz pateni ve senkronize paten eğitimleri verilmektedir.